Ledo vonių terapija remiasi tuo, kad šalto vandens poveikis organizmui aktyvuoja natūralius mechanizmus, padedančius išlaikyti pastovią kūno temperatūrą. Tai ne tik skatina kraujotaką, bet ir suteikia įvairių sveikatos privalumų. Štai keletas mokslinių tyrimų pagrįstų ledo vonių privalumų:
1. Pagreitėjęs atsistatymas po fizinio krūvio ir traumų
Sportininkams šalčio terapija yra žinoma kaip veiksmingas būdas greičiau atsigauti po intensyvaus fizinio krūvio. Šaltis mažina patinimą, slopina pieno rūgšties kaupimąsi ir padeda išvengti raumenų skausmo. 2010 m. atliktas tyrimas parodė, kad šalčio poveikis susiaurina kraujagysles, o tai mažina raumenų uždegimą. Be to, sporto medicinos tyrimai įrodė, kad po ilgo bėgimo ledo vonios padidina deguonies kiekį raumenyse, skatindamos jų regeneraciją. Šalčio terapija taip pat efektyviai mažina traumos sukeltą skausmą. 2014 m. metaanalizės rezultatai rodo, kad net po kūno atšilimo šis metodas gali padėti ilgiau išlaikyti skausmo mažinimo efektą.
2. Imuninės sistemos stiprinimas
Nors peršalimas dažniau siejamas su žiemos laikotarpiu, ledo vonios gali turėti priešingą poveikį imunitetui. Nyderlanduose atliktas tyrimas parodė, kad žmonės, kurie reguliariai maudėsi šaltuose dušuose, 29% rečiau nedalyvavo darbe dėl ligų. Šaltis ne tik padidina baltųjų kraujo kūnelių kiekį organizme, bet ir stiprina natūralią apsaugą nuo infekcijų. Be to, trumpalaikis šalčio poveikis stimuliuoja citotoksinių T-ląstelių ir NK ląstelių, kurios kovoja su navikinėmis ląstelėmis, aktyvumą. Taip pat, ledo vonių terapija gerina kraujotaką smegenyse, o tai gali padėti išvengti kai kurių ligų.
3. Smegenų veiklos ir nuotaikos gerinimas
Ledo vonios daro teigiamą poveikį protinei veiklai ir nuotaikai. Šaltis suaktyvina simpatinę nervų sistemą, kuri padeda geriau susikaupti ir pasiruošti veiksmams. Katecholaminų (ypač adrenalino ir noradrenalino) išsiskyrimas padidina kūno atsparumą stresui ir pagerina reakcijos greitį. Be to, šaltis skatina endorfinų išsiskyrimą, kurie ne tik mažina raumenų skausmą, bet ir padeda greičiau adaptuotis prie intensyvaus fizinio krūvio. Moksliniai tyrimai rodo, kad šalčio terapija taip pat gali turėti antidepresinių savybių, stimuliuojant elektros impulsų sklidimą į smegenis.
4. Energijos, medžiagų apykaitos ir svorio reguliavimas
Panardinimas į šaltą vandenį sukelia stiprų adrenalino antplūdį, kuris padidina energijos lygį ir suaktyvina medžiagų apykaitą. Tyrimai atskleidė, kad maudymasis 14 °C temperatūros vandenyje gali padidinti katecholaminų lygį iki 530%. Be to, šaltis skatina baltuosius riebalus transformuotis į rudąjį riebalinį audinį – tai yra „gerieji“ riebalai, kurie padeda kūnui gaminti šilumą ir greičiau deginti kalorijas. Todėl reguliarus ledo vonių naudojimas gali būti veiksminga priemonė ne tik svorio mažinimui, bet ir bendros medžiagų apykaitos suaktyvinimui.
Išvada
Nors pradinis panardinimas į šaltą vandenį gali atrodyti bauginantis, ledo vonių teikiama nauda yra to verta. Pagerėjusi imuninė sistema, aiškesnis protinis mąstymas, geresnė nuotaika ir medžiagų apykaita – tai tik keletas privalumų, dėl kurių verta įtraukti šią terapiją į savo kasdienybę.